To holistyczna forma terapii obejmująca całe ciało będąca pochodną klasycznej osteopatii. Bazuje na ruchu płynu mózgowo-rdzeniowego, w którym zanurzony jest ośrodkowy układ nerwowy.
-> Na czym polega i jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa?
Celem terapii jest odnalezienie ograniczeń oraz blokad w ciele Pacjenta oraz ich uwolnienie. Kluczowym elementem tych poszukiwań jest odczuwanie subtelnych pulsacji płynu mózgowo-rdzeniowego lub ich zaburzeń, które za sprawą układu nerwowego oraz powięziowego wyczuwalne są w całym ciele. Terapeuta za pomocą bardzo delikatne dotyku (nacisk ok. 5g) ocenia parametry pulsacji i odszukuje miejsca zaburzonego wewnętrznego ruchu, a następnie za pomocą szeregu technik przywraca naturalną ruchliwość w miejscach zablokowania. Po uwolnieniu blokad, organizm wykorzystując swoją wrodzoną inteligencję oraz zdolność do samoleczenia, dąży do zrównoważenia pracy wszystkich układów w ciele względem linii środkowej ciała, czyli do przywrócenia harmonii. Możemy ten wewnętrzny proces porównać do rozcięcia skóry i powstałej rany. Jeśli rana nie zostanie oczyszczona, często ulega zakażeniu co utrudnia lub uniemożliwia proces gojenia. Rana wymaga oczyszczenia. Terapeuta poprzez odnajdywanie i usuwanie ograniczeń w ciele działa jako swoiste “oczyszczanie rany”, po czym organizm wykonuje pracę samoleczenia, tak samo jak goi rozciętą skórę. Usuwanie blokad polega m.in. na rozluźnianiu tkanek miękkich, struktur powięziowych, przwracaniu prawidłowego ruchu struktur kostnych oraz narządów wewnętrznych, dzięki czemu dochodzi do zrównoważenia rytmów oraz wyregulowania całego układu nerwowego.
–> Aspekt emocjonalny?
W wyniku stresujących czy traumatycznych doświadczeń życiowych ciało reaguje napięciem zagęszczając struktury powięziowe, w których zamrożona zostaje energia urazu oraz emocje towarzyszące danych wydarzeniom. Organizm tworzy blokadę, ograniczenie ruchu w danym obszarze, aby ochronić się przed skutkami danej sytuacji oraz odczuwaniem, a w procesie tym wydatkuje ogromną ilość energii. Podtrzymuje w ten sposób stan urazu, przez co ulega dalszym przeciążeniom.W procesie rozluźniania blokad dochodzi do uwalnianie zatrzymanej energii oraz emocji. Nazywamy ten proces somatoemocjonalnym uwolnieniem, gdzie poprzez pracę z somą działamy również na psyche. W trakcie takiego procesu może pojawić się wzruszenie, płacz, złość, śmiech, krzyk – cokolwiek co zostało w tym miejscu zablokowane. Jednak po przyjęciu i odczuciu danych emocji można doświadczyć cudownego odczucia rozluźnienia, uwolnienia, a nawet odrodzenia. Zyskuje się lekkość w ciele, ponieważ organizm nie musi już „radzić sobie” ze skutkami danych urazów. Takie rany nosi w sobie każdy z nas. Mniejsze lub większe. Utrudniające codzienne funkcjonowanie lub takie, z którymi sobie „radzimy”. Jednak być może nasze ciało – my – zapomnieliśmy już, że kiedyś było lżej, że codzienność nie musi być tak ciężka. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest więc również pomocna w pracy z emocjami. Może stanowić dopełnienie psychoterapii, gdzie obie terapie działają wówczas w synergii.
–> Dla kogo?
Terapia czaszkowo-krzyżowa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Poprawę stanu zdrowia odczuwają m.in. Pacjenci cierpiący na:
- napięciowe bóle głowy oraz nawracające migreny
- chroniczne zmęczenie
- bezsenność
- nerwice, stany depresyjne, lękowe, apatię
- stany po urazach emocjonalnych, PTSD
- wzmożone napięcie mięśniowe
- fibromialgię
- zaburzenia hormonalne, trudności w zajście w ciążę, bolesne miesiączki
- zaburzenia trawienia, zespół jelita drażliwego
- bóle przeciążeniowe i stany pourazowe, bóle kręgosłupa
- szumy uszne, zaburzenia widzenia
- bruksizm
- problemy zdrowotne niepoddające się leczeniu, przewlekłe, nawracające
w przypadku dzieci sprawdza się jako terapia wspomagająca przy:
- trudnościach w uczeniu się, zapamiętywaniu, koncentracji
- nadpobudliwości
- zaburzeniach przetwarzania sensorycznego
- wadach postawy
- częstych przeziębieniach, obniżeniu odporności
- nietolerancjach pokarmowych
> Ile zabiegów? Jak często?
Odczuwalną poprawę często uzyskuje się już po kilku sesjach powtarzanych średnio raz w tygodniu lub w dłuższych odstępach czasowych.
-> Przeciwwskazania?
- wysoka temperatura
- świeże urazy do 48h, świeże złamania
- niewygojone rany w obrębie czaszki
- udar mózgu w początkowej fazie
- tętniaki
- ostre stany zapalne
- choroby psychiczne (schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa)
- zagrożona ciąża
Zabieg jest bezpieczny na dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych z uwzględnieniem powyższych przeciwwskazań.
Terapia czaszkowo-krzyżowa występuje również pod nazwą terapii kraniosakralnej i jest sklasyfikowana jako procedura medyczna w ICD-9 pod numerem 93.3824.