Różne

Pierwszy raz u fizjoterapeuty?

Gdy idziesz pierwszy raz do fizjoterapeuty, pewnie zastanawiasz się, jak będzie wyglądała wizyta, zadajesz sobie pytanie, jak się przygotować, co ze sobą zabrać. Gdy zmieniasz terapeutę, oczywiście masz już pewne wyobrażenie i doświadczenie, ale i tutaj możesz się czasami zdziwić.

W tym miejscu musisz dowiedzieć się, że pierwsza wizyta jest bardzo ważna – wręcz kluczowa. Od niej zależą nasze wspólne, dalsze losy. To znaczy, że na jej podstawie ustalimy plan leczenie.

Na pierwszej wizycie spodziewaj się: wywiadu, badania, diagnozy, pierwszych działań. Pierwsza wizyta jest również nieco dłuższa niż kolejne spotkania, dlatego zarezerwuj sobie na spokojnie do 1,5h czasu.

WYWIAD z PACJENTEM -> pytania, pytania i jeszcze więcej pytań

O co powinien zapytać fizjoterapeuta? A jakich tematów nie powinien poruszać?
Terapeuta może zapytać o wiele różnych, wydawałoby się dziwnych rzeczy, ale pamiętaj o tym, że im więcej wie, tyle lepiej zrozumie Twoje ciało i umysł, a tym samym skuteczniej poprowadzi leczenie. Pewne kwestie jesteśmy w stanie wywnioskować z obserwacji, a o niektóre musimy dopytać. Nie uprawiamy jasnowidzenia i domyślactwa;) Oprócz oczywistości typu: dane osobowe, kontaktowe, wiek, rodzaj wykonywanej pracy, przebyte urazy, operacje, ciąże, przyjmowane leki, mogą paść pytania trudniejsze dotyczące np.: traumatycznych przeżyć, lęków, gniewu, nastrojów depresyjnych czy pytania związane ze strefą intymną – o częstość wypróżnień, nietrzymanie moczu, zaburzenia funkcji seksualnych. Są to rzecz jasna zaledwie przykłady – są ich setki, można dać się zaskoczyć 🙂 Pamiętaj jednak, że wszystkie te pytania maja jeden cel – odnalezienie źródła problemu. Jeśli coś wydaje Ci się istotne, a nie padło odpowiednie pytanie – po prostu o tym powiedź.

Czy są jakieś kwestie, o których nie rozmawiamy? Nie ma reguły, ja natomiast kieruję się następującą zasadą -> nie drążę tematów, których Pacjent nie chce poruszać. Fizjoterapeuta ma za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej, w celu dobrania jak najskuteczniejszych działań, ale nie jesteśmy śledczymi, a wywiad dla celów leczniczych, to nie przesłuchanie.

Drodzy Pacjenci, jeśli jakieś pytanie wyda Wam się zbyt intymne, trudne czy ingerujące w Waszą prywatność, nie miejcie mi tego za złe, ale pamiętajcie, że zawsze macie prawo odmówić udzielenia odpowiedzi i ja to rozumiem. Nie trzeba wymyślać na poczekaniu historii zastępczych, żeby jakoś wypaść. Da to zazwyczaj efekt przeciwny do oczekiwanego, czyli nakieruje mnie na błędne tory, a wtedy robimy krok w tył na drodze do Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Po co? Całkiem sensowne myślę będzie – wolałabym/wolałbym nie poruszać tego tematu. Liczą się tylko szczere odpowiedzi! Natomiast pominięte informacje, zawsze możecie dorzucić na kolejnych wizytach, kiedy np. nabierzecie więcej zaufania.

BADANIE -> czy muszę się rozbierać?

U fizjoterapeuty bez rozbierania się nie obejdzie. Częścią badania jest oglądanie postawy, a przez koszulkę z reguły nic nie widać. Badanie to również palpacja czyli ocenia napięcia/temperatury tkanek poprzez dotyk, testy czynnościowe – trzeba się będzie parę razy zgiąć, unieść rękę czy nogę.

Optymalne rozwiązanie to – wygodne, luźne ubranie, które nie będzie ograniczało ruchów podczas nauki ćwiczeń (takie, które można łatwo zdjąć) oraz niekrępująca bielizna, której pokazanie nie wywoła ogólnego spięcia 😉 Odsłaniamy głównie obszar, który będzie poddawany terapii, ale nie tylko. Może okazać się, np. że przyczyna dolegliwości umiejscowionych w odcinku szyjnym bierze swój początek w stopie i to właśnie tam również będziemy działać.

Moja rada – przygotuj się tak, abyś nie musiał/-a przez godzinę zaprzątać sobie myśli tym, że ja widzę coś, co Ciebie krępuje, bo gwarantuję, że wtedy całe Twoje ciało będzie spięte przez bite 60 minut – Tobie uniemożliwiając odprężenie, mi utrudniając pracę. Pamiętaj o tym, że jeśli, np. nie zdążysz wydepilować nóg przed wizytą, dla mnie nie będzie to miało żadnego znaczenia, także relaks 🙂

Jeśli zgromadziłeś/-aś badania typu RTG, rezonans itd. zabierz je ze sobą – mogą być pomocne, aczkolwiek nie są niezbędne.

DIAGNOZA 

W trakcie badania rozmawiamy o wszystkim, co wydaje się być istotne z punktu widzenia diagnozy, ja dzielę się z Tobą swoimi tropami, a Ty możesz dopytać o każdą kwestię, która jest dla Ciebie niezrozumiała. Ostatecznie ustalamy wspólnie nad czym będziemy pracować – co ja mogę dla Ciebie zrobić oraz co Ty możesz zrobić dla siebie. Tak. Twój powrót do zdrowia, to nasz obopólny wysiłek, tak więc bez Twojego osobistego zaangażowania się nie obejdzie, ale spokojnie – małymi kroczkami.

U mnie wygląda to w ten sposób, ale ilu terapeutów, tyle pomysłów, także możesz spotkać się również z innymi podejściami i to też pewnie będzie ok.

Na koniec jeszcze jedna sprawa, która o dziwo stresuje Pacjentów. Czy w trakcie zabiegu trzeba „zabawiać” terapeutę luźnymi opowieściami? 😉 Zdecydowanie nie jest to żadnym obowiązkiem. Jeśli masz ochotę relaksować się w milczeniu, jak najbardziej masz do tego prawo, ale oczywiście jest mi zawsze bardzo miło, kiedy mogę poznać swoich Pacjentów od nieco luźniejszej strony.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Posted in Różne