Mięśnie dna miednicy

EMG biofeedback – terapia wysiłkowego nietrzymania moczu – na czym polega?

Czym jest badanie EMG?

EMG – elektromiografia, jest to badanie potencjałów elektrycznych mięśni w warunkach spoczynkowych lub podczas prób wysiłkowych. Za pomocą tej metody możemy w bardzo dokładny sposób zobrazować aktywność spoczynkową mięśni dna miednicy, zbadać ich funkcje (parametry skurczu) oraz uczyć Pacjentkę świadomej aktywacji mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedback’u.

EMG biofeedback – jest to proces uświadamiania sobie oraz nauki kontroli sygnałów sterujących aktywnością mięśniową za pomocą odpowiedniej aparatury oraz oprogramowania, które daje możliwość obserwacji w czasie rzeczywistym płynących sygnałów w postaci wykresów lub prostych gier komputerowych (Ryc.1.).

Innymi słowy, biofeedback jest informacją zwrotną, którą obserwujemy na ekranie monitora, mówiącą o rzeczywistej aktywności mięśni dna miednicy. Biofeedback zdecydowanie ułatwia „połączenie głowy z dnem miednicy”, ponieważ czarno na białym unaocznia rezultaty podejmowanych wysiłków w czasie rzeczywistym na ekranie monitora.

Poprzez zobrazowanie rzeczywistego stanu Pacjentki możliwe jest zaplanowanie skutecznej, mierzalnej fizjoterapii opartej na danych. 

 

Ryc.1. Gra relaksacyjna z różą.

(Róża otwiera pączek, gdy z sukcesem relaksujesz mięśnie dna miednicy w trakcie ćwiczenia)

Jak wygląda badanie?

Badanie przeprowadzane jest za pomocą elektrody dopochwowej, którą Pacjentka aplikuje samodzielnie w odosobnieniu pozostając w bieliźnie.
Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, a jego rezultaty wyświetlane są na bieżąco na monitorze umieszczonym przed Pacjentką.

Badanie składa się z rejestracji aktywności spoczynkowej mięśni dna miednicy, próby wysiłkowej, tzn. badania skurczu i relaksu, elektrostymulacji ETS czyli elektrostymulacji wyzwalanej sygnałem EMG, oraz treningu biofeedback z wykorzystaniem prostych gier komputerowych. Na koniec powtórnie przeprowadzane jest badanie skurczu i relaksu (Ryc.2), w celu obserwacji zaistniałych zmian. Omawiany jest również proponowany plan terapii.

Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne.

 

Ryc. 2. badanie skurcz-relaks

 

Jakie korzyści płyną z wykorzystania EMG biofeedback?

  • unaocznienie wpływu jaki ma się na własne ciało, a przez to również na cały proces zdrowienia,
  • odzyskanie wiary we własne możliwości oraz podjęcie się niezbędnego wysiłku potrzebnego do powrotu do sprawności,
  • uświadomienie sobie połączenia pomiędzy umysłem, a ciałem, a przez to nauka samokontroli,
  • nauka relaksacji oraz aktywacji mięśni,
  • poprawa stabilności skurczu, co jest szczególnie ważne przy nietrzymaniu moczu,
  • nauka prawidłowych wzorców ruchowych,
  • uzyskanie obiektywnej wiedzy na temat swojego stanu zdrowia oraz możliwość monitorowania postępów terapii.