Czym jest badanie EMG?
EMG – elektromiografia, jest to badanie potencjałów elektrycznych mięśni w warunkach spoczynkowych lub podczas prób wysiłkowych. Za pomocą tej metody możemy w bardzo dokładny sposób zobrazować aktywność spoczynkową mięśni dna miednicy, zbadać ich funkcje (parametry skurczu) oraz uczyć Pacjentkę świadomej aktywacji mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedback’u.
EMG biofeedback – jest to proces uświadamiania sobie oraz nauki kontroli sygnałów sterujących aktywnością mięśniową za pomocą odpowiedniej aparatury oraz oprogramowania, które daje możliwość obserwacji w czasie rzeczywistym płynących sygnałów w postaci wykresów lub prostych gier komputerowych (Ryc.1.).
Innymi słowy, biofeedback jest informacją zwrotną, którą obserwujemy na ekranie monitora, mówiącą o rzeczywistej aktywności mięśni dna miednicy. Biofeedback zdecydowanie ułatwia „połączenie głowy z dnem miednicy”, ponieważ czarno na białym unaocznia rezultaty podejmowanych wysiłków w czasie rzeczywistym na ekranie monitora.
Poprzez zobrazowanie rzeczywistego stanu Pacjentki możliwe jest zaplanowanie skutecznej, mierzalnej fizjoterapii opartej na danych.
Ryc.1. Gra relaksacyjna z różą.
(Róża otwiera pączek, gdy z sukcesem relaksujesz mięśnie dna miednicy w trakcie ćwiczenia)
Jak wygląda badanie?
Badanie przeprowadzane jest za pomocą elektrody dopochwowej, którą Pacjentka aplikuje samodzielnie w odosobnieniu pozostając w bieliźnie.
Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, a jego rezultaty wyświetlane są na bieżąco na monitorze umieszczonym przed Pacjentką.Badanie składa się z rejestracji aktywności spoczynkowej mięśni dna miednicy, próby wysiłkowej, tzn. badania skurczu i relaksu, elektrostymulacji ETS czyli elektrostymulacji wyzwalanej sygnałem EMG, oraz treningu biofeedback z wykorzystaniem prostych gier komputerowych. Na koniec powtórnie przeprowadzane jest badanie skurczu i relaksu (Ryc.2), w celu obserwacji zaistniałych zmian. Omawiany jest również proponowany plan terapii.
Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne.
Ryc. 2. badanie skurcz-relaks
Jakie korzyści płyną z wykorzystania EMG biofeedback?
- unaocznienie wpływu jaki ma się na własne ciało, a przez to również na cały proces zdrowienia,
- odzyskanie wiary we własne możliwości oraz podjęcie się niezbędnego wysiłku potrzebnego do powrotu do sprawności,
- uświadomienie sobie połączenia pomiędzy umysłem, a ciałem, a przez to nauka samokontroli,
- nauka relaksacji oraz aktywacji mięśni,
- poprawa stabilności skurczu, co jest szczególnie ważne przy nietrzymaniu moczu,
- nauka prawidłowych wzorców ruchowych,
- uzyskanie obiektywnej wiedzy na temat swojego stanu zdrowia oraz możliwość monitorowania postępów terapii.