Różne

Diagnostyka EMG biofeedback mięśni dna miednicy – opis badania

???????????/ ???????????? ????????????????? – ??????? ??? ??? ???????? – ???? ????❓

Konsultacja uroginekologiczna obejmuje przede wszystkim badanie mięśni dna miednicy za pomocą EMG biofeedback’u.
Biofeedback jest informacją zwrotną, którą Pacjentka obserwuje na ekranie monitora, mówiącą o rzeczywistej aktywności jej mięśni dna miednicy. Już w trakcie pierwszej wizyty możliwe jest skorygowanie nieprawidłowych wzorców napięcia i rozluźnienia, ponieważ badanie unaocznia rezultaty podejmowanych wysiłków w czasie rzeczywistym. Terapeutka natomiast na bieżąco interpretuje otrzymane wyniki. W ten sposób Pacjentka zapamiętuje/uczy się czym jest prawidłowy skurcz oraz rozluźnienie i może od razu wdrożyć trening domowy. W ten sposób planowana fizjoterapia jest przede wszystkim indywidualnie dobrana, a przez to skuteczna.
Często spotykane instruktaże treningu mięśni dna miednicy nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ świadomość mięśni dna miednicy w początkowej fazie ćwiczeń jest na tyle niska, że bardzo trudno jest samodzielnie ocenić czy ćwiczenia wykonywane są prawidłowo. Nagminnie diagnozowaną dysfunkcją u kobiet, są również zbyt napięte mięśnie dna miednicy, brak świadomości tego stanu oraz umiejętności ich rozluźnienia.
Dla przykładu, wynik pierwszego badania przedstawia próbę wysiłkową, gdzie Pacjentka była przekonana o tym, że wykonuje prawidłowe rozluźnienie (przykład nr 1) oraz drugi wynik jeszcze podczas tej samej wizyty, który ukazuje pełne, prawidłowe rozluźnienia (przykład nr 2). Wszystko to, za sprawą EMG biofeedbacku.
Dodatkowo podczas wizyty sprawdzana jest blizna po cesarskim cięciu, kresa biała i ewentualne rozejście mięśni prostych brzucha oraz postawa, która jest nieodłącznym elementem prawidłowego treningu dna miednicy. Konsultowane są również przewlekłe bóle kręgosłupa, które mogą mieć związek z zaburzeniami dna miednic oraz w miarę możliwości udzielane są odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania związane z zaburzeniami okołomiednicznymi, również okołoseksualnymi tj. bolesność lub nietrzymanie moczu podczas stosunku, zmniejszenie doznań seksualnych po porodzie itp.

???????????/ ???????????? ????????????????? – ??????? ??? ??? ???????? – ??? ????❓

Konsultacja skierowana jest do kobiet w każdym wieku.

• Uświadomienie sobie pracy mięśni dna miednicy pozwala młody kobietom uniknąć dolegliwości ze strony dna miednicy w późniejszym wieku oraz przygotować się do ciąży. Niećwiczone mięśnie słabną już po 25-tym roku życia, a zbyt napięte stanowią problem podczas porodu.
• Po porodzie pozwala przywrócić stan funkcjonalny sprzed ciąży. Sam okres ciąży powoduje obciążenie mięśni dna miednicy, natomiast poród jest najczęstszym powodem ich uszkodzenia. Również poród przez cesarskie cięcie wymaga przywrócenia prawidłowej aktywności mięsni dna miednicy, ponieważ cięcie brzucha zaburza pracę całego głębokiego gorsetu mięśniowego, w tym mięśni dna miednicy.
• Przy występujących dolegliwościach dna miednicy tj. wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące, obniżenie/wypadanie narządów rodnych pozwala zaplanować fizjoterapię, która zmniejszy lub całkowicie wycofa objawy.
• Przy bólach kręgosłupa, bólach miednicy, zaburzeniach seksualnych.

???????????/ ???????????? ????????????????? – ??????? ??? ??? ???????? – ??? ?????̨??❓

Banie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, a jego rezultaty wyświetlane są na bieżąco na ekranie umieszczonym przed Pacjentką. Elektrodę dopochwową Pacjentka aplikuje samodzielnie. Podczas przygotowania do badania najwygodniej skorzystać z jednorazowych spódniczek, jeśli jednak z jakichkolwiek powodów Pacjentka życzy sobie pozostać w bieliźnie, jest taka możliwość.
Badanie składa się z rejestracji aktywności spoczynkowej mięśni dna miednicy, próby wysiłkowej, tzn. badania skurczu i relaksu oraz w zależności od potrzeb elektrostymulacji ETS oraz treningu biofeedback z wykorzystaniem prostych gier komputerowych. Na koniec powtórnie przeprowadzane jest badanie skurczu i relaksu, w celu obserwacji zaistniałych zmian. Omawiany jest również proponowany plan terapii.
Całe badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

???????????/ ???????????? ????????????????? – ??????? ??? ??? ???????? – ??? ???????????́ ???̨ ?? ??????̨❓

Wizyta może odbyć się w dowolnym dniu cyklu z pominięciem menstruacji. Jeśli przed miesiączką pojawia się uczucie napięcia, dyskomfortu w podbrzuszu wizytę najkorzystniej będzie odbyć po miesiączce, chyba, że dolegliwości związane są typowo z tą fazą cyku – wtedy należy zgłosić się w momencie występowania objawów.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badanie emg dna miednicy jest metalowa wkładka domaciczna, niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych, gorączka.
Przed wizytą wskazane jest oddanie moczu.

 

 

Posted in Różne